CZĘŚĆ I
W dniu 12.06.2024 odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych kąpieli leśnych w ramach wspólnego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych pod tytułem “Edukacja ekologiczna dotycząca wzmacniania powiązań i świadomości tych powiązań pomiędzy bioróżnorodnością, walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi a zdrowiem i dobrą jakością życia człowieka poprzez „kąpiel leśną”.
Dzięki współpracy ze Szpitalem i Sanatorium Uzdrowiskowym „Zimowit” w przepięknie położonym Rymanowie Zdroju kuracjusze doświadczyli pierwszej kąpieli leśnej prowadzonej przez członkinię stowarzyszenia, Paulinę Patro.
Spotkanie rozpoczęła 30 minutowa pogadanka z popartą światowymi badaniami prezentacją dotycząca bioróżnorodności, jej znaczeniu oraz wypływowi kąpieli leśnych na dobrostan i zdrowie człowieka.
Następnie 15 osobowa grupa udała się na niespieszny spacer w uważnym poszukiwaniu doznań zmysłowych, było coś dla wzroku, słuchu, dotyku, zapach oraz dla podniebienia.
Skupienie się na przyrodzie, na jej walorach, rozbudziło ciekawość uczestniczek i wniosło w ich życie rozumienie znaczenia przyrody w ich życiu. Poprzez jej poznanie, docenienie wzmocniła się więź z Naturą i chęć dbania o nią.
Niektóre z uczestniczek choć wiosen na koncie jak mówiły mają sporo nigdy nie doświadczyły takiej relacji.
CZĘŚĆ II
“Takie praktyki powinny być w każdym sanatorium jako zabieg.
Jak wrócę do domu kupie sobie hamak i będę chodzić do Lasu żeby się odprężyć.
Nie wiedziałam, że Natura aż tak na nas wpływa relaksująco.
Teraz zupełnie inaczej widzę Las dzięki Pani.
Wow, jak ja się błogo czuje”.
To zdania które usłyszała prowadząca po zakończonych warsztatach w lesie które odbyły się dla kuracjuszy Szpitala i Uzdrowiska “Zimowit” w Rymanowie Zdroju w poniedziałek 17 czerwca.
Tak, o to nam chodzi, by nauczyć ludzi jak można w prosty sposób odpocząć, jednocześnie budować relacje z przyrodą. Natura potrzebuje ludzi świadomych.
Trudniej jest nam zniszczyć coś co znamy, dlatego proces kąpieli leśnych to sprytny sposób na zapoznanie się z otoczeniem, subtelnością przyrody i wpływem różnorodności na zdrowie człowieka.
Zresztą taki jest tytuł projektu który realizowany jest w ramach współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych realizowanego przez nasza członkinię Paulinę Patro. Paulina Patro
Nasze poniedziałkowe spotkanie rozpoczęłam od pogadanki która jest elementem projektu ” Edukacja ekologiczna dotycząca wzmacniania powiązań i świadomości tych powiązań pomiędzy bioróżnorodnością, walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, a zdrowiem i dobrą jakością życia człowieka poprzez “kąpiel leśną”.
Na koniec projektu przedstawimy wyniki ankiet które wypełniali uczestnicy.
CZĘŚĆ III
W ostatnią środę czerwca odbyły się warsztaty kąpieli leśnej dla kuracjuszy Szpitala Uzdrowiskowego i Sanatorium “Zimowit” w Rymanowie Zdroju.
Czternastoosobowa grupa ochoczo weszła do lasu tuż po pogadance na temat wpływu kąpieli leśnych na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz o znaczeniu bioróżnorodności dla zdrowia. Praktykując poWolność, uważne odbieranie świata poprzez każdy ze zmysłów, uczestnicy na koniec zgodnie przyznali, że zmieniło to ich postrzeganie lasu oraz rozumienie ich roli w ekosytemie. Słusznie też zauważyli, że im większa różnorodność tym piękniej i ciekawiej wokół.
Początek leśnego spotkania rozpoczęła metoda relaksacyjna, która przeniosła wszystkich z dala od problemów codzienności. Zakończenie odbyło się na hamakach pośród świerków i kojącego zapachu lasu.
Kąpiel leśną – trzecią z cyklu – przeprowadziła członkini PTKL, Paulina Patro, która na co dzień mieszka w Rzeszowie. Projekt powstał dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Tematem była “Edukacja ekologiczna dotycząca wzmacniania powiązań i świadomości tych powiązań pomiędzy bioróżnorodnością, walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi a zdrowiem i dobrą jakością życia człowieka poprzez kąpiel leśną”.
Cykl spotkań obejmował trzy spotkania warsztatowe dla kuracjuszy Szpitala i Uzdrowiska “Zimowit” w Rymanowie Zdroju . Jakie były wrażenia po drugim?
“Takie praktyki powinny być w każdym sanatorium jako zabieg.”
“Jak wrócę do domu kupie sobie hamak i będę chodzić do Lasu żeby się odprężyć.”
“Nie wiedziałam, że Natura aż tak na nas wpływa relaksująco.”
“Teraz zupełnie inaczej widzę Las dzięki Pani.”
“Wow, jak ja się błogo czuje”.
To zdania, które usłyszała prowadząca po zakończonych warsztatach w lesie w poniedziałek 17 czerwca. Zapytana o wrażenia, podzieliła się następującą refleksją:
Tak, o to nam chodzi, by nauczyć ludzi, jak można w prosty sposób odpocząć i jednocześnie budować relacje z przyrodą. Natura potrzebuje ludzi świadomych. Trudniej jest nam zniszczyć coś, co znamy, dlatego proces kąpieli leśnych to sprytny sposób na zapoznanie się z otoczeniem, subtelnością przyrody i wpływem różnorodności na zdrowie człowieka.
Projekt sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.